info@bezlimitu.sk

"DomČEK"

Domček je jednoduchý spôsobom ako znázorniť kontrolu nad rozpočtom, je samozrejme, že na to aby sa to dalo splniť treba mat optimálne podmienky. No cieľom je mať aspoň predlohu ktorej sa snažíme držať alebo ku ktorej sa snažíme krok za krokom smerovať.

Strecha

Strecha v tomto prípade doslova slúži ako strecha nad hlavou. Znamená to teda, že táto časť rozpočtu by mala byť určená na bývanie, či už sa jedná o hypotéku alebo nájom nemala by táto suma prekračovať viac ako 30% vášho rozpočtu.

Pri výplate 1000,- € v čistom by to teda predstavovalo 300€

Dom

Dom v tomto prípade slúži na vaše výdavky a spotrebu, tuto časť rozpočtu máte určenú na jedlo, zábavu, oblečenie a iné výdavky podobného charakteru.

Pri výplate 1000,- € v čistom by to teda predstavovalo 400€

Základ

Základ je niečo čo ma byt stabilné aj keď sa zem trasie. Základ by sa o vás mal postarať v každom časovom horizonte vášho života. Dá sa to prerozdeliť rôzne no v zásade 5-10% vášho základu by malo byť poistenie a 10-25% by ste si mali investovať.

Pri výplate 1000,- € v čistom by to teda predstavovalo 50-100,- € Poistenie a 100-250,-€ Investovanie

Teoria pekná...

V teórií to vyzerá pekne, ako je ale vidieť na uvedených príkladoch, prax je o niečo ťažšia. Náklady na život neustále stúpajú, cena nehnuteľnosti je už pre väčšinu jednotlivcov prakticky nedosiahnuteľná. Prenájom nehnuteľnosti bude v budúcnosti pravdepodobne jediná možnosť ako sa osamostatniť.

Mohlo by vás zaujímať: Ako banka posudzuje vás prijem? Alebo Aký mam úverový strop?

Čo teda môžem robiť?

Strecha: Kým žijete pod strechou rodičov tak maximalizujte svoje šetrenie. Získajte návyk odkladať peniaze, založte si stavebné sporenie, získajte lepšie hodnotiace číslo a vytvorte si lepšie podmienky a možnosti keď už budete pripravený ísť do vlastného. Ak vám situácia neumožňuje bývať s rodinou, odporúčame bývanie zdieľať s inými nájomníkmi a ideálne s partnerom/kou.

Dom: Dbajte na svoju disciplínu, míňajte len keď je to naozaj nevyhnutné. Kým vám to rozpočet nedovoľuje inak, snažte s peniazmi pracovať tak, aby ste neprekračovali svojich 40%. Bratislava ponuka mnoho pracovných príležitostí kde sa dá vypracovať. Ak vám aktuálna práca neumožňuje rast, sústreďte sa na získavaní takých schopností ktoré vám čo najskôr dovolia zmeniť na rentabilnejšie zamestnanie. 

Základ: Poistenie nemusí byť nevyhnutné 5-10% v záležitosti od toho akú máte situáciu môžete si ho nastaviť výkonnejšie alebo úspornejšie. Podstata je aby vám poistenie dalo dostatočný priestor a zabezpečenie aby ste sa v prípade potreby mohli sústrediť na oddych a liečbu. Keď už budete mať rodinu a ste živiteľ rodiny je dobre mať poistenie nastavené aspoň do výšky vašich závesku/úverov. Ak sa vám náhodou niečo stane, nemusíte sa strachovať lebo o vašu rodinu bude postarané. Pri investovaní je 10% naozaj minimum. Ak sa vám to ale nedá aj niečo je lepšie ako nula. Nedržte peniaze na účte, tam vám ich znehodnocuje inflácia. Ak by ste v 1993 začali vkladať 100€ mesačne tak by ste dnes mali skoro 130 000€

Pripravený napredovať?